Ellenton-omega RD over Warrior Creek
Poor Condition87 years old1,690 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Colquitt |
| Location | App 6 Mi N Of Ellenton |
| Carries | Ellenton-omega RD |
| Crosses | Warrior Creek |
| Coordinates | 31.25432, -83.57529 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 299.9 ft (91.4 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 840.9 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 1939 (reconstructed 1959) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,690 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000007100680 |