Evergreen Parkway over Mud Bay Road
Fair Condition51 years old6,090 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Thurston |
| Location | 0.2 N Jct US 101 |
| Carries | Evergreen Parkway |
| Crosses | Mud Bay Road |
| Coordinates | 47.04560, -122.97162 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 211.0 ft (64.3 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Area | 1015.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,090 (2021) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0009749B0000000 |