Evers RD over Zarzamora Creek
Fair Condition38 years old12,057 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Bexar |
| Location | 0.15 Mi NW Of IH 410 |
| Carries | Evers RD |
| Crosses | Zarzamora Creek |
| Coordinates | 29.48687, -98.59537 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 171.9 ft (52.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Area | 896.0 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,057 (2020) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 150150B11525003 |