F46 310th ST over Br Wapsinonoc Creek
Good Condition6 years old80 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cedar |
| Location | 079042301 |
| Carries | F46 310th ST |
| Crosses | Br Wapsinonoc Creek |
| Coordinates | 41.64165, -91.27336 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 90.9 ft (27.7 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 279.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2020 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000102231 |