Fairhill School RD over Tributary Neshaminy Crk
Fair Condition42 years old300 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | .7 Mi NE Pa-309 3032-f1 |
| Carries | Fairhill School RD |
| Crosses | Tributary Neshaminy Crk |
| Coordinates | 40.30702, -75.27817 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 56.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007609 |