Fap 386 over Saundersville RD
Fair Condition46 years old59,055 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Sumner |
| Location | 2.9 M E Jct Sr258&sr386 |
| Carries | Fap 386 |
| Crosses | Saundersville RD |
| Coordinates | 36.32943, -86.56330 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 145.0 ft (44.2 m) |
| Max Span | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Width | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Area | 795.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 59,055 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 83SR3860026 |