Forest Road 492 over Twenty Mile Creek
Fair Condition68 years old40 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Idaho |
| Location | No Data Entered |
| Carries | Forest Road 492 |
| Crosses | Twenty Mile Creek |
| Coordinates | 45.72986, -115.73787 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 15.4 ft (4.7 m) |
| Deck Area | 40.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 920 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 011708000000106 |