Forest Route 57122 over Lamoille Creek
Good Condition23 years old25 vehicles/day
Location
| State | Nevada |
| County | Elko |
| Location | 4 Mi SE Of Lamoille Nv |
| Carries | Forest Route 57122 |
| Crosses | Lamoille Creek |
| Coordinates | 40.66270, -115.44595 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.2 ft (9.2 m) |
| Max Span | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Width | 14.4 ft (4.4 m) |
| Deck Area | 40.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (1994) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 040902000001084 |