Fs Route No. 208 over Flat Creek
Fair Condition52 years old50 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Shoshone |
| Location | 17 Mi. From Babins Jct. |
| Carries | Fs Route No. 208 |
| Crosses | Flat Creek |
| Coordinates | 47.48230, -116.41420 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 125.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010401000000240 |