Garden ST PKWY SB over Elizabeth River
Fair Condition72 years old111,102 vehicles/day
Location
| State | New Jersey |
| County | Union |
| Location | 0.4 Mi S Of I-78& Gsp Jct |
| Carries | Garden ST PKWY SB |
| Crosses | Elizabeth River |
| Coordinates | 40.70159, -74.24897 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 167.0 ft (50.9 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Area | 1114.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 111,102 (2023) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 361424S |