Graham Road over Ashtabula River W Branch
Good Condition2 years old485 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | .3 Mi. E. Of Ch33 |
| Carries | Graham Road |
| Crosses | Ashtabula River W Branch |
| Coordinates | 41.78169, -80.61763 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 67.9 ft (20.7 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 175.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 485 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0433129 |