Great Cove RD over Big Cove Creek
Good Condition9 years old2,626 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Fulton |
| Location | 0.5 Mile North Of Tr 928 |
| Carries | Great Cove RD |
| Crosses | Big Cove Creek |
| Coordinates | 39.85631, -78.04494 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 77.1 ft (23.5 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Area | 260.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,626 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053425 |