Greenfield RD 1025 over B&o Railroad
Good Condition21 years old1,295 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Highland |
| Location | North Of Sr138 |
| Carries | Greenfield RD 1025 |
| Crosses | B&o Railroad |
| Coordinates | 39.34624, -83.39562 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 147.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,295 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3633640 |