Guenther ST over San Antonio River
Fair Condition58 years old1,210 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Bexar |
| Location | 0.13 Mi E Of S Main ST |
| Carries | Guenther ST |
| Crosses | San Antonio River |
| Coordinates | 29.41189, -98.49575 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 186.0 ft (56.7 m) |
| Max Span | 47.6 ft (14.5 m) |
| Deck Width | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Area | 686.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,210 (2015) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 150150B14985001 |