Harrisn St/fau5022 over Bnsf/uprr 073-045-h
Fair Condition40 years old15,200 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Douglas |
| Location | 1w N85 Sarpy Cl |
| Carries | Harrisn St/fau5022 |
| Crosses | Bnsf/uprr 073-045-h |
| Coordinates | 41.19070, -96.05750 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 232.9 ft (71 m) |
| Max Span | 96.1 ft (29.3 m) |
| Deck Width | 81.4 ft (24.8 m) |
| Deck Area | 1760.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,200 (2010) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | U182503015 |