Harwin DR over Sharpstown W Ditch
Fair Condition48 years old19,688 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Harris |
| Location | 0.30 Mi E Of Wilcrest |
| Carries | Harwin DR |
| Crosses | Sharpstown W Ditch |
| Coordinates | 29.71596, -95.56607 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 109.9 ft (33.5 m) |
| Max Span | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Width | 52.2 ft (15.9 m) |
| Deck Area | 532.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,688 (2013) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 121020B30601683 |