Hicks ST over Studemont ST
Fair Condition70 years old2,016 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Harris |
| Location | 0.30 Mi E Of Harvard |
| Carries | Hicks ST |
| Crosses | Studemont ST |
| Coordinates | 29.77157, -95.39074 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 82.0 ft (25 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 245 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,016 (2011) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 121020B31697193 |