Housel Craft RD over Dead Branch Creek
Good Condition15 years old490 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Trumbull |
| Location | 1900 Ft East Of Sr534 |
| Carries | Housel Craft RD |
| Crosses | Dead Branch Creek |
| Coordinates | 41.35976, -80.94828 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 69.9 ft (21.3 m) |
| Max Span | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 193.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 490 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 7844484 |