Hunt Lane over Drain
Good Condition52 years old11,721 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Bexar |
| Location | 0.65 Mi S Of Marbach RD |
| Carries | Hunt Lane |
| Crosses | Drain |
| Coordinates | 29.40835, -98.66314 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 109.9 ft (33.5 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 68.6 ft (20.9 m) |
| Deck Area | 700.1 sq m |
| Main Spans | 11 |
| Year Built | 1974 (reconstructed 2003) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,721 (2020) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 150150B16860001 |