HWY Frncis Mgrth over St122 A/madison ST
Fair Condition68 years old21,187 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | 500 Ft S Of Southbrdge ST |
| Carries | HWY Frncis Mgrth |
| Crosses | St122 A/madison ST |
| Coordinates | 42.25758, -71.80226 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 78.1 ft (23.8 m) |
| Max Span | 73.2 ft (22.3 m) |
| Deck Width | 81.4 ft (24.8 m) |
| Deck Area | 590.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 2021) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21,187 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W440411DRMUNNBI |