HWY Reeds Brg RD over Water South River
Fair Condition20 years old860 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Franklin |
| Location | 1.5s Of Shlbn @ Bdwlls RD |
| Carries | HWY Reeds Brg RD |
| Crosses | Water South River |
| Coordinates | 42.54197, -72.69385 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 67.9 ft (20.7 m) |
| Max Span | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Width | 16.4 ft (5 m) |
| Deck Area | 103.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 860 (2012) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | C20014AY3MUNNBI |