I-285 over 400n/285
Good Condition4 years old30,100 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Fulton |
| Location | S. Sandy Springs |
| Carries | I-285 |
| Crosses | 400n/285 |
| Coordinates | 33.91091, -84.37329 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 460.0 ft (140.2 m) |
| Max Span | 115.2 ft (35.1 m) |
| Deck Width | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Area | 2271.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30,100 (2024) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000012154250 |