I-295 SB Underpass over I-95
Fair Condition54 years old11,840 vehicles/day
Location
| State | Maine |
| County | Kennebec |
| Location | 0.433 Mi W Of Stoneham DR |
| Carries | I-295 SB Underpass |
| Crosses | I-95 |
| Coordinates | 44.21786, -69.82396 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 402.9 ft (122.8 m) |
| Max Span | 118.1 ft (36 m) |
| Deck Width | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Area | 2247.2 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1972 (reconstructed 2018) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,840 (2016) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 6323 |