I-296 EB (us-131n) over I-296 WB (us-131s)
Fair Condition63 years old47,806 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Kent |
| Location | In Grand Rapids |
| Carries | I-296 EB (us-131n) |
| Crosses | I-296 WB (us-131s) |
| Coordinates | 42.96958, -85.67819 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1222.1 ft (372.5 m) |
| Max Span | 180.8 ft (55.1 m) |
| Deck Width | 58.4 ft (17.8 m) |
| Deck Area | 6630.5 sq m |
| Main Spans | 12 |
| Year Built | 1963 (reconstructed 1990) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 47,806 (2007) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 11 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004976 |