I-40; Sfr over Ltl Lithodendron Wash
Poor Condition94 years old60 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Navajo |
| Location | 7.9 Mi E Jct SR 77 |
| Carries | I-40; Sfr |
| Crosses | Ltl Lithodendron Wash |
| Coordinates | 34.99160, -109.95030 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 342.8 ft (104.5 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 762.9 sq m |
| Main Spans | 18 |
| Year Built | 1932 (reconstructed 1986) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | 02057 |