I-49 Southbound over Ravine-washington Co.
Fair Condition32 years old2,399 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Washington |
| Location | 11.4 Mi N. Of Wash.co.ln |
| Carries | I-49 Southbound |
| Crosses | Ravine-washington Co. |
| Coordinates | 35.90571, -94.19303 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 881.9 ft (268.8 m) |
| Max Span | 160.1 ft (48.8 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 3494.4 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,399 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0000000000A6237 |