I-64 & Ky 2817 over Trib To S Benson Creek
Fair Condition66 years old43,091 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Franklin |
| Location | 1.6 Mi W Of US 127 |
| Carries | I-64 & Ky 2817 |
| Crosses | Trib To S Benson Creek |
| Coordinates | 38.15639, -84.92306 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Width | 245.4 ft (74.8 m) |
| Deck Area | 800.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 43,091 (2023) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 822 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 037B00061N |