I-75 NB over Cr-470
Good Condition10 years old28,753 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Sumter |
| Location | I-75 NB Over Cr-470 |
| Carries | I-75 NB |
| Crosses | Cr-470 |
| Coordinates | 28.75428, -82.10145 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 173.9 ft (53 m) |
| Max Span | 171.3 ft (52.2 m) |
| Deck Width | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Area | 954 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 28,753 (2023) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180081 |