I-75 NB over Sr-826
Good Condition40 years old72,250 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Miami-Dade |
| Location | I-75/SR 826 Interchange |
| Carries | I-75 NB |
| Crosses | Sr-826 |
| Coordinates | 25.90089, -80.32439 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Segmental Box Girder |
| Total Length | 399.9 ft (121.9 m) |
| Max Span | 173.9 ft (53 m) |
| Deck Width | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Area | 2194.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 72,250 (2022) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 870647 |