I-78 WB over I-287 SB & Ramp G
Poor Condition63 years old28,041 vehicles/day
Location
| State | New Jersey |
| County | Somerset |
| Location | At I-287 Interchange |
| Carries | I-78 WB |
| Crosses | I-287 SB & Ramp G |
| Coordinates | 40.64303, -74.64602 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 178.1 ft (54.3 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 44.6 ft (13.6 m) |
| Deck Area | 738.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1963 (reconstructed 1986) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 28,041 (2024) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1817152 |