I-80 over L55k/nw48th ST
Good Condition12 years old40,545 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Lancaster |
| Location | Lincoln Airpark Interchg |
| Carries | I-80 |
| Crosses | L55k/nw48th ST |
| Coordinates | 40.81730, -96.78770 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 253.9 ft (77.4 m) |
| Max Span | 127.0 ft (38.7 m) |
| Deck Width | 129.3 ft (39.4 m) |
| Deck Area | 3049.6 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40,545 (2018) |
| Truck Traffic | 22% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | S080 39562R |