I-81 Nb(lr 1005) over Pa 54(lr290) Ramp B&c
Fair Condition59 years old12,116 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Schuylkill |
| Location | Exit 131(37) N.b. |
| Carries | I-81 Nb(lr 1005) |
| Crosses | Pa 54(lr290) Ramp B&c |
| Coordinates | 40.81031, -76.10467 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 151.9 ft (46.3 m) |
| Max Span | 84.0 ft (25.6 m) |
| Deck Width | 53.5 ft (16.3 m) |
| Deck Area | 754.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1967 (reconstructed 1990) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,116 (2024) |
| Truck Traffic | 33% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 12 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000030598 |