I-93 NB over Nh141
Good Condition54 years old2,437 vehicles/day
Location
| State | New Hampshire |
| County | Grafton |
| Location | 4.2 Mi Sugarhill Tl |
| Carries | I-93 NB |
| Crosses | Nh141 |
| Coordinates | 44.20264, -71.69049 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 67.9 ft (20.7 m) |
| Max Span | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Width | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Area | 372.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1972 (reconstructed 1991) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,437 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 008701160011000 |