I-985 Nbl (us 23) over SR 53 Connector
Good Condition59 years old70,500 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Hall |
| Location | In Gainesville City Limit |
| Carries | I-985 Nbl (us 23) |
| Crosses | SR 53 Connector |
| Coordinates | 34.26819, -83.81889 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 240.2 ft (73.2 m) |
| Max Span | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Width | 53.5 ft (16.3 m) |
| Deck Area | 1193.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 70,500 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000013900470 |