IH 10 Efr over Cibolo Creek
Good Condition60 years old2,406 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Kendall |
| Location | 0.03 Mi S Of Ranger RD |
| Carries | IH 10 Efr |
| Crosses | Cibolo Creek |
| Coordinates | 29.81478, -98.75359 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 149.9 ft (45.7 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 461.6 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 2009) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,406 (2023) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 151310007205125 |