Ih45sb To Ih610 WB over Ih610 Conn;ih45sbfr
Good Condition6 years old12,000 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Harris |
| Location | IH 45 At IH 610 |
| Carries | Ih45sb To Ih610 WB |
| Crosses | Ih610 Conn;ih45sbfr |
| Coordinates | 29.69624, -95.29361 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 3055.8 ft (931.4 m) |
| Max Span | 228.3 ft (69.6 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 8755.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2020 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,000 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 16 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 121020050003449 |