Il 159 over Csxrr
Fair Condition53 years old20,500 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | St. Clair |
| Location | 0.25mi N Of I-64 |
| Carries | Il 159 |
| Crosses | Csxrr |
| Coordinates | 38.60273, -89.98515 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 147.6 ft (45 m) |
| Max Span | 57.4 ft (17.5 m) |
| Deck Width | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Area | 1,260 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,500 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 082020800000000 |