Il 161 - Fap 805 over Fai-57
Poor Condition58 years old3,900 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Marion |
| Location | 8 Mi E Of Centralia |
| Carries | Il 161 - Fap 805 |
| Crosses | Fai-57 |
| Coordinates | 38.51994, -88.96179 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 233.9 ft (71.3 m) |
| Max Span | 71.5 ft (21.8 m) |
| Deck Width | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Area | 1262.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,900 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 061001700000000 |