Interstate-395 over SR 642 West Town Street
Fair Condition68 years old35,300 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | New London |
| Location | 0.5 Mi N Of Route 2 & 32 |
| Carries | Interstate-395 |
| Crosses | SR 642 West Town Street |
| Coordinates | 41.55347, -72.10583 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 87.3 ft (26.6 m) |
| Max Span | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Width | 113.5 ft (34.6 m) |
| Deck Area | 920.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 2001) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35,300 (2020) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00277 |