Ir 675 S-us 35 E over I675*s Ramp;i675
Fair Condition43 years old21,760 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Greene |
| Location | Over Ir 675 |
| Carries | Ir 675 S-us 35 E |
| Crosses | I675*s Ramp;i675 |
| Coordinates | 39.73618, -84.09355 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 424.9 ft (129.5 m) |
| Max Span | 126.0 ft (38.4 m) |
| Deck Width | 57.7 ft (17.6 m) |
| Deck Area | 2279.2 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21,760 (2008) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2903008 |