IRR BIA RTE N112 over Black Creek
Fair Condition56 years old12,000 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Apache |
| Location | In Fort Defiance |
| Carries | IRR BIA RTE N112 |
| Crosses | Black Creek |
| Coordinates | 35.73731, -109.06408 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 210.6 ft (64.2 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 75.8 ft (23.1 m) |
| Deck Area | 1483.0 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,000 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Bureau of Indian Affairs |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000000N639 |