Island Street over Ashuelot River
Fair Condition47 years old6,042 vehicles/day
Location
| State | New Hampshire |
| County | Cheshire |
| Location | Downtown Keene |
| Carries | Island Street |
| Crosses | Ashuelot River |
| Coordinates | 42.92771, -72.28787 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Other |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 241.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,042 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 013601250006900 |