Johnson RD over Little Scioto Riv
Fair Condition71 years old65 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Jackson |
| Location | 0.15 Mi E Of ST RT 776 |
| Carries | Johnson RD |
| Crosses | Little Scioto Riv |
| Coordinates | 38.95454, -82.79474 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 64.0 ft (19.5 m) |
| Max Span | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Width | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Area | 83.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1955 (reconstructed 1985) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 65 (2011) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4032969 |