Ky-1282 over Owens Slough
Poor Condition67 years old105 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Fulton |
| Location | 1.0 Mi East Of Jct Ky 311 |
| Carries | Ky-1282 |
| Crosses | Owens Slough |
| Coordinates | 36.52833, -89.25667 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 71.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 105 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 038B00046N |