Ky-1351 over Ill Will Creek
Fair Condition74 years old483 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Clinton |
| Location | 2.24 Mi SW Of Jct Ky 1590 |
| Carries | Ky-1351 |
| Crosses | Ill Will Creek |
| Coordinates | 36.73278, -85.22722 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 113.8 ft (34.7 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 239.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1952 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 483 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 027B00014N |