Ky-1529 over Drainage Ditch
Poor Condition71 years old262 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Hickman |
| Location | 1.1 Mi West Of Jct US 51 |
| Carries | Ky-1529 |
| Crosses | Drainage Ditch |
| Coordinates | 36.61194, -88.96722 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 115.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 262 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 053B00058N |