Ky-176 over Plum Creek
Fair Condition62 years old1,345 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Muhlenberg |
| Location | .5 Mi East Of Jct. US 431 |
| Carries | Ky-176 |
| Crosses | Plum Creek |
| Coordinates | 37.22306, -87.03833 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 128.9 ft (39.3 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Area | 404.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,345 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 089B00023N |