Ky-280 over Over Wildcat Creek
Good Condition22 years old1,323 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Calloway |
| Location | .30 Mi S.e. Of Jct Ky 614 |
| Carries | Ky-280 |
| Crosses | Over Wildcat Creek |
| Coordinates | 36.60861, -88.17083 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 163.1 ft (49.7 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Area | 561.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,323 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 322 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 018B00126N |