Ky-3113 over Lee Creek
Poor Condition191 years old9 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Mason |
| Location | .10 Mi Sou. Of Jct Ky 8 |
| Carries | Ky-3113 |
| Crosses | Lee Creek |
| Coordinates | 38.75028, -83.87889 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 1 (Imminent Failure) |
| Superstructure | 1 (Imminent Failure) |
| Substructure | 1 (Imminent Failure) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 61.0 ft (18.6 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 16.4 ft (5 m) |
| Deck Area | 93 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1835 (reconstructed 1966) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9 (2016) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 081B00048N |