Ky-3356 over Red River
Good Condition26 years old114 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Wolfe |
| Location | 0.15 Mi. S. Ky. 1010 Jct |
| Carries | Ky-3356 |
| Crosses | Red River |
| Coordinates | 37.80917, -83.45778 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 87.9 ft (26.8 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 251.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 114 (2018) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 922 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 119B00071N |